Jak ważne jest gruntowanie ścian?

Zapewne wielu czytelników mieszka w domach lub mieszkaniach, gdzie przeważają ściany działowe. Jako, że w co drugim polskim domu znajdują się płyty kartonowo gipsowe, postanowiliśmy napisać kilka słów na temat przygotowania ścian do malowania. Dzisiaj opowiemy o gruntowaniu, które w przypadku standardowych ścian (pustak lub cegła) ma spore znaczenie, lecz w odniesieniu do płyt k/g zdecydowanie najważniejsze. Zapraszamy do lektury

Ściana standardowa, a płyty g/k

W starszym budownictwie nie korzystano z płyt kartonowo gipsowych, bo zwyczajnie ich nie znano. Na warstwę pustaków lub cegieł narzucało się tynk, a następnie gips. Po kilku dniach szpachlowano całość, by po dotarciu mieć w miarę równą ścianę. Dzisiaj większość rodzin chce mieszkać w nowoczesnych warunkach, dlatego jakość ścian i ich poziom mają ogromne znaczenie. Nakładając na zwykłą ścianę płyty kartonowo gipsowe można uzyskać idealnie gładką powierzchnię. Będzie ona gotowa po gruntowaniu. W przypadku starszego budownictwa nie ma to aż tak wielkiego znaczenia.

Gruntowanie w odniesieniu do płyt g/k

Płyty kartonowo gipsowe jak sama nazwa wskazuje, składają się z warstwy twardego gipsu, który trzyma się tylko dzięki papierowi / kartonowi. W wersji standardowej nie nadają się do nałożenia warstwy farby, ponieważ występujący karton będzie chłonął większość wilgoci. Należy zastosować podkład gruntowy, który nie tylko przygotuje papier na przyjęcie farby (a w zasadzie szpachlę, bo to ona jest warstwą finiszową), ale zabezpieczy go przed działaniem wilgoci i zmianami temperatur.

Jak należy gruntować ściany?

Przede wszystkim kilkakrotnie! Jedna warstwa gruntu to zdecydowanie za mało. Producenci zalecają 2-3 krotne gruntowanie, ale doświadczeni pracownicy budowlani nigdy nie malują ściany przed nałożeniem minimum 4 warstw podkładu gruntowego.

Na koniec pragniemy dodać, że ściana po zagruntowaniu powinna odpocząć - przynajmniej 48 godzin. To pozwoli na wyschnięcie ostatniej warstwy, a czas oczekiwania można wykorzystać na wybranie odpowiedniego koloru farby. Jeśli macie do nas pytania, to chętnie udzielimy na nie odpowiedzi w komentarzach. 

 

O nas

Remontujesz mieszkanie? Mamy dla Ciebie rady dzięki którym remontowanie mieszkania stanie się łatwe i przyjemne. Jesteśmy firmą remontową, która działa od 10 lat.

Zapraszamy do czytania

 

Kontakt

kontakt@knowacz.pl

Galeria

Kategorie