Projekty instalacji alarmowych

Jednym z najpopularniejszych systemów bezpieczeństwa są obecnie instalacje alarmowe. Są montowane zarówno w firmach, jak i w domach jednorodzinnych czy mieszkaniach na dużych osiedlach. Prawidłowo zaprojektowana i wykonana instalacja alarmowa pozawala zminimalizować ryzyko włamania lub dewastacji, a tym samym ochronić cenne mienie. Instalacje alarmowe służą jednak nie tylko informowaniu o wtargnięciu na teren prywatny osoby nieuprawnionej. Są używane także w celu zabezpieczenia przed innymi zagrożeniami, np. zalaniem, pożarem czy zaczadzeniem. Czy zastanawiałeś się kiedyś, gdzie projektuje się alarmy? Kraków, Wrocław, Warszawa – w większości dużych miast w Polsce znajdziesz specjalistów od wykonywania profesjonalnych instalacji alarmowych. Zanim skorzystasz z ich usług warto dowiedzieć się nieco o samych alarmach. Prezentujemy podstawowe informacje na temat projektowania systemów bezpieczeństwa.

Elementy instalacji alarmowej

System alarmowy składa się z kilku elementów. Podstawowy schemat instalacji alarmowej zbudowany jest z czujników, manipulatora, sygnalizatora i centrali sterującej. Zasadniczym zadaniem całego systemu jest wykrycie ewentualnego zagrożenia i poinformowanie o nim użytkownika lub odpowiednią jednostkę ochrony. W bardziej rozbudowanych systemach alarmowych stosowane są specjalne moduły komunikacyjne, umożliwiające wymianę danych pomiędzy poszczególnymi podzespołami. Takie urządzenia mogą wykorzystywać np. połączenia GSM: zbierają informacje od czujników i detektorów i przekazują je do komputera.

Projekty instalacji alarmowych

Wykonywaniem projektów instalacji alarmowych zajmują się osoby z odpowiednim przygotowaniem technicznym. Zanim powstanie sam projekt, należy wykonać dokładne pomiary oraz diagnostykę obiektu. Najważniejszą zasadą przy projektowaniu instalacji alarmowych jest to, by centrala sterująca znajdowała się w miejscu niewidocznym i trudno dostępnym dla osób trzecich. Centralka nie może być umieszczona np. na ścianie w korytarzu czy przy drzwiach wejściowych.

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *