Czujnik w roli głównej

Czujnik w roli głównej

Czujniki zwane także czujkami to jedne z podstawowych elementów systemu alarmowego. To od ich liczby, rodzaju i rozmieszczenia zależy wydajność systemu. Sprawdź, jakie czujniki rozlokować w budynku, a także dookoła niego.

Czujniki to urządzenia, których rolą jest wykrywanie różnych sygnałów, np. szarpania, poruszania drzwiami czy zbicia szyby. Oprócz tego mogą one także namierzać inne niebezpieczeństwa, tj. dym, gaz czy płyn na podłodze.

Pasywna czujka podczerwieni
Czujka ta ma za zadanie wykrywać ruch obiektu, którego temperatura jest inna niż temperatura otoczenia. Zwykle montowana jest w górnych narożnikach pomieszczeń oraz na narożnikach domu. Może być umieszczona także nad wejściem do budynku.

Ultradźwiękowy czyjnik ruchu
Ma podobne działanie, jednak do jego realizacji zamiast promieniowania podczerwonego wykorzystuje fale radiowe. W przypadku gdy fala powracająca ma zmienioną częstotliwość, jest to sygnał do uruchomienie alarmu. Należy jednak dodać że czujka ta jest wrażliwa na ruchy powietrza, dlatego nie powinno być montowana w miejscu, gdzie występują przeciągi oraz w pobliżu kominka.

Kablowy czujnik ruchu
To czujnik z kablami o długości 100-300 metrów, który mocowany jest na zewnątrz budynku, kilka centymetrów pod powierzchnią gruntu. Jest on wrażliwy na drgania bądź nacisk wywierany na grunt przez poruszającego się człowieka lub jadący pojazd.

Kontaktron
Ten rodzaj czujnika reaguje na otwarcie okien lub drzwi. Jego część montowana jest na ościeżnicy, a druga na skrzydle. Kiedy się stykają występujące między nimi pole elektromagnetyczne nie jest przerwane. W przypadku gdy ktoś uchyli skrzydło, pojawiają się zakłócenia w polu elektromagnetycznym., co skutkuje załączanie się alarmu.

Czujka stłuczenia szyby
To czujka mikrofonowa albo wibracyjna. Pierwsza z nich może wykryć odgłos tłuczonego szkła z odległości 15 m. Mocuje się ją w sąsiedztwie szyb. Druga z kolei reaguje na silne drgania szyby podczas jej tłuczeniu się. Naklejana jest na szkło.

Czujnik gazu i czadu
Czujnik ten jest w stanie wykryć utleniający się tlenek węgla, metan, propan lub propan-butan i załączyć alarm zanim dojdzie do nieszczęścia. Ponadto może odciąć dopływ gazu i uruchomić wentylację mechaniczną.

Czujnik dymu
Alarmuje właściciela zanim z niewielkiego zwarcia zrobi się ogromny pożar. Uruchomi oświetlenie zagrożonych pomieszczeń, otworzy rolety czy odblokuje zamki, ułatwiając tym sposobem akcję ratunkową.

Czujnik zalania
Umieszcza się go na podłodze w pomieszczeniach, gdzie jest duże ryzyko zalania, tj. kuchnia, łazienka czy pralnia. Po uruchomieniu będzie reagował na wodę, która pojawiła się na podłodze w pobliżu miejsca jego usytuowania.

Czujnik deszczu
Mocowany jest na głównych oknach dachowych z mechanizmami napędowymi. W sytuacji kiedy mocno się rozpada czujnik wyda polecenie zamknięcia okna.

Czujnik wiatru
Stosowany jest w przypadku gdy zadaszenie tarasu jest składana markiza. Czujnik zawiadomi system przed rozpętaniem się wichury i markiza sama się zwinie.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *