Z czego składa się system alarmowy?

Systemy alarmowe stanowią jedną z najpowszechniej stosowanych metod zabezpieczenia terenu prywatnego przed wtargnięciem osób nieuprawnionych. Sprawdź instalacje alarmowe Kraków. Służą także do informowania o innych typach zagrożeń: pożarach, zalaniach czy zaczadzeniach. Na zamontowanie alarmu decyduje się coraz większa liczba Polaków. Bez instalacji alarmowej trudno wyobrazić sobie współczesną firmę czy nowoczesny dom stojący z dala od innych zabudowań. Odpowiednio dobrana instalacja podnosi poziom bezpieczeństwa domowników oraz chroni cenny dobytek przed dostaniem się w ręce złodziei. System alarmowy składa się z kilku urządzeń, których podstawową funkcją jest wykrycie zagrożenia oraz poinformowanie o nim. Jakie elementy wchodzą w skład standardowej instalacji alarmowej? Alarmy Kraków – co warto o nich wiedzieć?

Centrala alarmowa

Sercem domowego systemu alarmowego jest centrala sterująca. Jej zadaniem jest kontrolowanie pracy wszystkich elementów instalacji. Docierają do niej informacje z czujników i manipulatorów, dzięki czemu urządzenie może załączyć sygnalizatory optyczne i dźwiękowe w sytuacji potencjalnego zagrożenia. Do prawidłowego działania centrali niezbędne jest zasilanie energią elektryczną. Oprócz przewodów zasilających konieczny jest także akumulator podtrzymujący pracę urządzenia na wypadek awarii prądu.

Czujniki (detektory)

W alarmach zabezpieczających przed włamaniem najczęściej używa się czujników podczerwieni (reagują na ruch) lub kontaktronów (czujników magnetycznych).

Moduł komunikacji

Urządzenie odpowiedzialne za poinformowanie użytkownika lub pracownika firmy ochroniarskiej o wystąpieniu zagrożenia.

Manipulatory

Umożliwiają programowanie centrali sterującej oraz pozwalają na ustawienie systemu alarmowego zgodnie z preferencjami użytkownika.

Sygnalizatory

Urządzenia emitujące sygnał alarmowy (dźwięk, światło) w chwili przekazania informacji na temat zagrożenia z czujników do centrali sterującej.

Ekspandery

To specjalne moduły pozwalające na rozszerzenie centrali sterującej o dodatkowe funkcjonalności

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *