Wśród kamer do zadań specjalnych

Wśród kamer do zadań specjalnych

Kamera dozorowa stanowi integralną część systemu monitoringu wizyjnego. Producenci chcąc sprostać oczekiwaniom użytkowników oferują szeroki wybór urządzeń, które różnią się od siebie kształtem, rozmiarem, a także dostępnymi funkcjami. Podpowiadamy, jakie typy kamer dozorowych stosowanych w systemach monitoringu są najbardziej popularne.

Na rynku monitoringu wizyjnego dostępny jest bogaty wachlarz rozwiązań, a kamery dozorowe można klasyfikować według różnych wyznaczników. Najłatwiejszy podział wynika z miejsca instalacji, który dzieli urządzenia na kamery zewnętrzne, przeznaczone do instalacji poza budynkiem oraz wewnętrzne, które stosowane są w wewnętrznych systemach monitoringu. My jednak przybliżymy Wam kilka innych rodzajów kamer.

Kamery analogowe
To najstarsze dostępne rozwiązanie systemu monitoringu wizyjnego. Przez wzgląd na pojawienie się nowocześniejszych technologii kamery tego typu odchodzą jż do historii. Na ich niekorzyść przemawiają słabsze parametry oraz transmisja sygnału po kablu koncentrycznym.

Kamery IP
W odróżnieniu od systemów analogowych kamery IP w celu transmisji oraz rejestracji danych audio i video używają łączy teleinformatycznych i sieci komputerowych korzystających z protokołu sieciowego IP. Gwrantują dobrej jakości obraz o wysokiej rozdzielczości, który może być przesyłany na nieograniczone odległości. Kamery IP charakteryzują się odpornością na zakłócenia, a dodatkowo mogą być dowolnie rozbudowywane, a każda z kamer konfigurowana na różne sposoby.

Rodzaje kamer ze względu na budowę
Przeglądając oferty dostępne na rynku monitoringu wizyjnego można spotkać się z takimi typami kamer jak kopułkowe, tubowe, kompaktowe czy obrotowe.
Kamery kopułkowe (inaczej typu DOME) mają półkulisty kształt i kompaktowe rozmiary. Użytkownik widząc kamerę nie jest w stanie jednoznacznie ustalić, jaki jest kierunek rejestracji obrazu. Wykorzystywane są głównie do monitorowania przestrzeni wewnątrz obiektów, np. w sklepach czy biurowcach.
Kamery tubowe (inaczej typu bullet) mają podłużną, owalną budowę. Są w stanie monitorować obszar w określonym kierunku. W trakcie pracy plan obserwacyjny kamery jest stały.
Kamery kompaktowe wyglądają podobnie do tradycyjnych kamer cyfrowych. Przez wzgląd na swoje rozmiary cieszą się popularnością nie tylko w pomieszczeniach, ale i na zewnątrz obiektów. Zwykle tego typu kamery oferowane są bez obiektywu, który jest dobierany przez instalatora według potrzeb.
Na koniec warto wspomnieć o obrotowych kamerach dozorowych, które pozwalają na zmianę kierunku w trakcie rejestracji obrazu.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *