Sposoby zarządzania domowymi systemami alarmowymi

Sposoby zarządzania domowymi systemami alarmowymi

W nowoczesnych domach jednorodzinnych i mieszkaniach coraz częściej wykorzystywane są zaawansowane systemy zabezpieczające przed włamaniem. Jedną z najefektywniejszych metod ochrony przed złodziejami są instalacje alarmowe. W dzisiejszym poradniku zaprezentujemy sposoby zarządzania domowymi sposobami alarmowymi. Zapraszamy do lektury.

Manipulatory i hasła

Każda instalacja alarmowa oprócz czujek, centrali i sygnalizacji alarmowej musi zawierać także urządzenia umożliwiające użytkownikowi skomunikowanie się z systemem. Najczęściej wykorzystywane są w tym celu manipulatory, czyli niewielkie urządzenia montowane na ścianie, wyposażone w klawiaturę i wyświetlacz. Użytkownik komunikuje się z systemem poprzez wpisywanie haseł w postaci kodów numerycznych. Niektóre manipulatory mogą być obsługiwane również przy użyciu karty magnetycznej. W bardziej zaawansowanych systemach alarmowych stosuje się nowoczesne manipulatory sensoryczne.

Sterowanie zdalne

We współczesnych systemach alarmowych często stosuje się sterowanie zdalne, wykorzystujące sterowniki radiowe. W tym przypadku urządzenia obsługiwane są przy użyciu pilota. Aby włączyć i wyłączyć alarm nie musimy podchodzić do manipulatora i wpisywać kodu – wystarczy wybrać odpowiedni przycisk na pilocie. W razie zagrożenia można też szybko włączyć sygnalizację napadową oraz wezwać pomoc.

Aplikacje mobilne

Od pewnego czasu dostępne są aplikacje do sterowania domowym systemem alarmowym. W tym przypadku zarządzamy systemem bezpieczeństwa z poziomu smartfona. Twórcy takich aplikacji stale rozszerzają je o nowe funkcjonalności. Jedną z nich są np. powiadomienia PUSH, dzięki którym użytkownik i/lub instalator są na bieżąco informowani o zdarzeniach. Aplikacje do sterowania instalacją alarmową wykorzystują bezpieczne połączenia szyfrowane, dlatego mamy pewność, że osoby niepowołane nie uzyskają do nich dostępu. Nie musimy się także martwić aktualizacją aplikacji, ponieważ jest wykonywana przez specjalistę podczas okresowej kontroli systemu instalacji.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *